T in the Park 2010: Running order

comments
T in the Park 2010: Running order

If you're heading to Balado this weekend you'll want to see this - the full running order for Scotland's mightiest music festival. Please note that the running order is subject to change, so we'll try to keep it as up to date as possible.

Download a printable PDF of this weekend's full running order.

Friday 9th July

Main Stage

  • 22.10-23.50 Muse - Epic, arena-straddling, Freddie Mercury-worshipping space rock from Devon.
  • 20.25-21.30 Faithless - The legendary dance act return to T to get the crowd jumping.
  • 19.05-19.55 Editors - The man also known as Mr Edith Bowman and the rest of the boys delight us with their expansive indie anthems.
  • 18.00-18.35 Paloma Faith - Pop princess with a big voice and a fashion sense to rival Noel Fielding’s.
  • 17.00-17.30 The Big Pink - Velvety indie-fuzz-electro that has the girls falling like dominoes.

Radio 1/NME Stage

  • 22.15-23.50 The Black Eyed Peas - Will.i.am, Fergie and co bring the ‘Boom Boom Pow’ to Balado.
  • 20.35-21.45 Florence + The Machine - Ms Welch shows off her increased profile, stepping up from last year’s slot on the Futures Stage.
  • 19.15-20.05 Jamie T - The Cockney, D&B-infused guitarist brings out the sunshine.
  • 18.00-18.45 The Temper Trap - Aussie authors of the ubiquitous TV theme ‘Sweet Disposition’.
  • 17.00-17.30 Kids In Glass Houses - Rock-friendly Cardiff boys with a pop-punk edge.

King Tut’s Wah Wah Tent

  • 22.35-23.50 Calvin Harris - The Dumfries DJ gets us ready for the weekend. Wear your pineapple hat.
  • 21.05-22.05 Hot Chip - Inspired electro-soul dads sing ever so sweetly on synth-tastic pop gems.
  • 19.50-20.35 La Roux - Danceable electro-pop beats from the pointy-haired pixie.
  • 18.50-19.20 Dirty Projectors - Glorious female harmonies over wonkily syncopated indie-pop from the NY envelope pushers.
  • 17.50-18.20 3OH!3 - Happily immature krunk-rap-pop from Ke$ha’s bezzy mates.
  • 17.00-17.25 Everything Everything - The Manchester ones to watch deliver on the disco drums and catchy riffs.

Red Bull Bedroom Jam Futures

  • 23.10-23.50 Echo & The Bunnymen - Post-punk classics from one of the very best bands of the 80s.
  • 22.05-22.40 Kele - The Bloc Party frontman showcases a glorious, pounding dance direction in his solo show.
  • 21.05-21.35 Delphic - Mancunian electro-pop-rock with world-dominating vision.
  • 20.05-20.35 Mayer Hawthorne and The County - Sweet, sassy, retro soul to make you think it’s 1960s Detroit all over again, from the multi-talented Californian.
  • 19.15-19.40 Chapel Club - London indie five-piece built upon tight rhythm sections and dramatic guitars.
  • 18.25-18.50 Stand Up Guy - Not very comedy at all; actually darkest hardcore metal from Northern Ireland.
  • 17.35-18.00 Sacred Betrayal - Speedy screamo, somewhat similar to Avenged Sevenfold, with added synths.

Bacardi B-Live

  • 22.45-00.00 Kissy Sell Out - BBC Radio 1 DJ famed for his energetic peformances and eccentric electro productions.
  • 21.30-22.45 A Skillz vs Krafty Kuts - This duo of renowned breakbeat DJs reunite, expect a fusion of hip-hop, dance and funk.
  • 19.30-21.30 Greg Wilson - Manchester DJ who was an early champion of electro.
  • 18.00-19.30 Lel Palfrey - A frequent guest at many Edinburgh nights who favours the slow, deep house vibe with a Detroit and disco influence.

T Break Stage

  • 23.00-23.30 French Wives - Largely up-tempo indie-folk tunes with a nice line in fiddle melodies.
  • 22.10-22.40 Be Like Pablo - With a sound comparable to ‘Beach Boys vs Teenage Fanclub’, this Forres quintet are worth a watch.
  • 21.20-21.50 Meursault - Neil Pennycook’s blisteringly beautiful merging of great songs and fizzing electronics.
  • 20.30-21.00 Matthew P - Mr P’s warm vocals and jaunty tunes confirm that the nu-folk explosion is in full swing.
  • 19.40-20.10 White Belt Yellow Tag - Brooding, swelling indie from the Editors and Elbow school of thought.
  • 18.50-19.20 Kobi Onyame - Ghanaian/Glaswegian hip hop/rap/soul with great pop potential.
  • 18.00-18.30 The Seventeenth Century - From the four corners of Scotland comes some delicious experimental folk music.

Saturday 10th July

Main Stage

  • 21.15-22.50 Eminem - Marshall Mathers’ return will be the highlight of many festival-goers’ weekend.
  • 19.25-20.40 Stereophonics - The finest band to ever emerge from Welsh mining village Cwmaman return to T.
  • 17.55-18.55 Paolo Nutini - Paisley’s favourite son is sure to be a crowd-pleaser, especially with summery stuff from the Sunny Side Up album.
  • 16.35-17.10 Vampire Weekend - Brilliant ‘sunny afternoon bouncing-around-like-idiots’ material from the New York Afro-beat preppies.
  • 15.20-16.05 The Proclaimers - Sing-alongs are guaranteed during this set from Leith’s bespectacled twosome.
  • 14.25-14.50 Newton Faulkner - Ginger-dreadlocked Englishman with beguiling acoustic guitar technique.
  • 13.00-13.40 Scouting For Girls - Chart-friendly harmonisers with brain-invading choruses about lovely ladies.
  • 12.00-12.35 Chipmunk - Prodigal young rapper moving up from the streets of Bow to the top of the charts.

Radio 1/NME Stage

  • 21.20-22.50 The Prodigy - Since The Prodge were absent last year, this’ll be T’s first exposure to the Invaders Must Die material. Cannae wait.
  • 19.50-20.50 30 Seconds to Mars - Jared Leto’s group of emo-rock titans are sure to set many a lady’s heart a-flutter as they rock out in the evening.
  • 18.30-19.20 The Courteeners - Indie rockers who include paean to lost youth, ‘Not Nineteen Forever,’ among their hits.
  • 17.15-18.00 The Black Keys - Swampy American blues-rock group with a taste for the Deep South.
  • 16.05-16.45 Shed Seven - The veteran indie kingpins already have a great track record at T; this year should be another belter.
  • 14.55-15.35 Joshua Radin - Ohioan folkie beloved by many, including offbeat indie filmmaker and actor, Zach Braff.
  • 13.55-14.25 The Sunshine Underground - Punky, funky indie foursome from Leeds, who take their name from a cracking Chemical Brothers song.
  • 12.55-13.25 Local Natives - Portland people who like to dabble with both Afro-pop and the odd three-part harmony.
  • 12.00-12.25 Twisted Wheel - Post-punk indie rock from two former members of The Children.

King Tut’s Wah Wah Tent

  • 21.50-22.50 Mumford & Sons - Marcus Mumford’s soaring folk-pop should be a hit, and will they do their Vampire Weekend cover?
  • 20.20-21.20 Rodrigo Y Gabriela - Thudding Hispanic acoustic metal? Yes, it works – fans include Metallica’s Robert Trujillo.
  • 19.15-19.50 The Coral - The Liverpudlian indie boys are here celebrating a sixth album release.
  • 17.45-18.30 We Are Scientists - Cracking rock-pop tunes, and great stage banter to boot.
  • 16.35-17.15 Frightened Rabbit - Scots favourites, rising ever higher with their richly resonant indie-rock.
  • 15.25-16.05 Kate Nash - Mockney singer-songwriter, who’s a dab hand on the old Joanna. She eats lemons, and they make her bittah.
  • 14.15-14.55 Broken Social Scene - Brilliant Canadian collective with an ear for balancing the awkward with the tuneful.
  • 13.15-13.45 Diana Vickers - Fulfilling T’s pop requirement is this catchy starlet from the X-Factory.
  • 12.15-12.45 General Fiasco - Much-touted pop-rock threesome from Belfast.

Red Bull Bedroom Jam Futures

  • 22.05-22.50 Julian Casablancas - Lazy-voiced New York garage rock from The Strokes frontman.
  • 20.55-21.35 Laura Marling - Marling’s quirky nu-folk sits well on this bill alongside Mumford & Sons, but let’s just remember, she was there first.
  • 19.45-20.25 Mystery Jets - One of those indie-rock bands that inspire a sort of reverent fanaticism: if you like them, you really like them.
  • Drake (CANCELLED) - Unfortunately, the Lil’ Wayne-touted Canadian hip hop star has had to pull out due to family issues.
  • 18.35-19.15 Example - Long-gestating Brit rapper emerges from Mike Skinner’s Beats stable.
  • 17.35-18.05 The Middle East - The folky post-rockers are not as confrontational as their name might suggest.
  • 16.35-17.05 Lissie - Flaxen-haired US hottie, with a seemingly permanent case of tousled bed-head, and a love of heart-string-tugging covers of Metallica and Lady Gaga.
  • 15.35-16.05 The Knux - From New Orleans, why not try some alternative hip hop/electro rock?
  • 14.35-15.05 Never Means Maybe - Jumpy, shouty screamo from Chelmsford. With great hair.
  • 13.35-14.05 Hearts Under Fire - An all-girl (or should that be grrl?) hard-rockin’ four-piece.
  • 12.45-13.10 You And What Army - Intriguing mix of trance, rap and rock that bears some comparison with 3OH!3.

Barcadi B-Live

  • 12.00-14.00 Mikey Inglis - Up-and-coming house DJ who plays regular nights in Edinburgh and his home town of Dunfermline.
  • 14.00-16.00 Craig Smith - Expect mostly dance mixes from this Edinburgh DJ who is a favourite of Trainspotting writer Irvine Welsh.
  • 16.00-18.00 Horse Meat Disco - London quartet who mostly play underground disco, with some Italo and rarities thrown in.
  • 18.00-21.30 Greco Roman Sound System - European collective known for their infamous parties and unusual remixes.
  • 21.30-23.00 MJ Cole - Innovator of the UK garage sound, who also dabbles in house and drum and bass.

T Break Stage

  • 22.00-22.30 Mitchell Museum - Richly orchestrated pop ‘n’ roll that doesn’t take itself too seriously.
  • 21.20-21.40 The Ray Summers - Riotous, fun-loving music from Falkirk that chops and changes genres, tempos and time signatures with gusto.
  • 20.20-20.50 MOPP - Built on a solid synth foundation, MOPP covers a gamut of pop, disco and dance genres.
  • 19.30-20.00 Sparrow And The Workshop - Powerful female-fronted folk-Americana, with noisy drums and guitars for accompaniment.
  • 18.40-19.10 Pearl And The Puppets - Cotton-voiced melodies and gentle, folksy guitars, perfect for hazy summer afternoons.
  • 17.50-18.20 Diagram Of The Heart - Sounds like a slightly more hysterical version of Pet Shop Boys, with added European dance influences.
  • 17.00-17.30 The Boy Who Trapped the Sun - A few days before releasing his debut album, Fireplace, Colin Macleod, who hails from the Isle of Lewis, brings his heart-on-sleeve jangly folk-pop to T.
  • 16.10-16.40 Kid Adrift - Muse-style theatrics combined with deliriously in-your-face electronica.
  • 15.20-15.50 Rachel Furner - Bombastic, no-holds-barred pop, with Mika and Scissor Sisters resemblances.
  • 14.30-15.00 Astral Planes - The artists formerly known as Paper Planes, with surf-rock stylings.
  • 13.40-14.10 Kitty The Lion - Danceable folk-pop five-piece with a Glasgow accent.
  • 12.30-13.20 The Draymin - Indie song structures, freshened up with techno instrumentalism. Strange, but alluring.
  • 12.00-12.30 Stanley Odd - Witty lyrics and funky instrumentals from these Scotland-based hip hoppers.

Slam Tent

  • 21.30-23.00 Carl Cox - The legendary techno and house DJ’s gonna raise the roof.
  • 20.15-21.30 Erol Alkan - Pioneering DJ famous for spinning indie-electro in the early noughties, now preferring disco.
  • 19.00-20.15 Fake Blood - Theo Keating (aka DJ Touché, aka one half of Wise Guys) in his hard, fidget house guise.
  • 17.40-19.00 Adam Beyer - Swedish techno DJ with a penchant for founding record labels in his spare time.
  • 16.40-17.40 Paul Ritch (live) - Parisian techno-electro maestro with a slightly Latino twist.
  • 16.00-16.40 D12 (live) - Eminem’s buddies grab a cheeky daytime-set – a warm-up for the main event, perhaps?
  • 15.00-16.00 Four Tet (live) - Formidable electronic talent Kieran Hebdan twiddling his knobs for your ecstatic pleasure.
  • 13.45-15.00 DJ Yoda - The (scratch)master of cut ‘n’ paste DJing will be playing a bit of everything.
  • 13.15-13.45 Hilltop Hoods (live) - Australian hip hop trio who have been trucking on since the early 1990s.
  • 11.30-13.15 Greg Wilson - Expect electrofunk and disco re-edits from this resurgent former Hacienda resident.

BBC Introducing Stage

  • 20.00-20.25 Young Fathers - Sharp-suited rap-dub-powerpop trio with a weakness for thick glasses.
  • 19.15-19.40 Airship - Earnest pop-rock with driving bass lines and dreamy harmonies.
  • 18.30-18.55 Real Dolls - A ‘party band’ fond of genre-mashing; sounds like Blondie played through a C64.
  • 17.45-18.10 Hip Parade - Glaswegian pop punk, sure to inspire fandom along Dananananaykroyd lines.
  • 17.00-17.25 Maxsta - The latest young garage-grime-hip hop artist from East London.
  • 16.15-16.40 Lily McKenzie - Sassy, funky, jazzy female vocalist, not afraid of the occasional remix.
  • 15.30-15.55 Admiral Fallow - It’s folk music, Jim, but with a harder indie-rock edge.
  • 14.45-15.10 Cattle and Cane - Acoustic guitar-led indie with a folky bent.
  • 14.00-14.25 Gold Sounds - Accomplished, glossy sunny-pop – listen out for hand-clappy ‘So It Goes’.
  • 13.15-13.40 JKLMNO - Glorious, full-sounding choruses with playfully poppy bits in between.
  • 12.30-12.55 Lou Hickey - Classy pop songstress with a cabaret twist from Glasgow.

Sunday 11th July

Main Stage

  • 21.20-22.50 Kasabian - The Leicestershire boys beckon Balado into the Asylum.
  • 19.30-20.50 Jay-Z - With Glasto securely under his belt, Hova sets his sights on T.
  • 18.00-19.00 Biffy Clyro - The hairy Ayrshiremen ensure nobody steals their ‘Most T Performances’ crown.
  • 16.40-17.30 Dizzee Rascal - OI! Fix up, look sharp – he’s just a rascal, innit bruv?
  • 15.25-16.10 The View - Same jeans for four days, Kyle? That’s nothing to these crusty, hardened festival-goers.
  • 14.10-14.55 Skunk Anansie - Anthemic, dynamic rock, coupled with Skin’s stunning vocals, are an impressive combo.
  • 13.05-13.40 The Stranglers - The legendary post-punk outfit get Sunday off to a great start.

Radio 1/NME Stage

  • 21.20-22.50 Madness - The weekend’s resident old-school skankers show the young pups how it’s done.
  • 19.50-20.50 Groove Armada - Long-time festival favourites with a feel-good, dubby vibe and an arsenal of dance-along crowd pleasers.
  • 18.30-19.20 The Cribs - The Jarmans and Marr remind us how good indie-rock can be.
  • 17.15-18.00 Babyshambles - Mr Doherty’s other band soldier on ahead of August’s Libertines reunion.
  • 16.00-16.45 Rise Against - Noisy punk rock four-piece from Chicago.
  • 14.50-15.30 Airborne - One of Australia’s finest exponents of hard, metal-edged rock ‘n’ roll.
  • 13.50-14.20 Billy Talent - Shouty shouty punk rawk from Canada.
  • 12.55-13.20 Frank Turner - The ex-Million Dead frontman whips out some of his solo acoustic material.
  • 12.00-12.25 Delta Maid - Solo female vocalist specialising in the rootsy, bluesy side of acoustic music.

King Tut’s Wah Wah Tent

  • 21.50-22.50 David Guetta - Supreme DJ and sometime Black Eyed Peas collaborator will have the crowd jumping.
  • 20.20-21.20 Goldfrapp - Alison Goldfrapp’s rainbow-coloured wardrobe and sulky-sexy style returns, with fresh material from new synth-pop number, Head First.
  • 18.55-19.50 Empire Of The Sun - Flamboyant Australians desperate to avoid the ‘next MGMT’ label … who sound like MGMT.
  • 17.40-18.25 Gossip - Please, Beth, more rocking out, less sniffing tights this year. Cheers!
  • 16.30-17.10 Ellie Goulding - The ‘Starry Eyed’ singer proves her live chops on King Tut’s hallowed stage.
  • 15.20-16.00 Corinne Bailey Rae - Smooth-voiced soul-pop in the mid-afternoon – a perfect fit.
  • 14.10-14.50 Kassidy - Old-school Americana with a decidedly funky streak.
  • 13.10-13.40 Darwin Dee - New York indie-folkers from the Big Apple.
  • 12.15-12.45 Daisy Dares You - Pop-rocking singer-songwriter behind the infectious Chipmunk-featuring ‘Number One Enemy.’

Red Bull Bedroom Jam Futures

  • 22.05-22.50 Ash - A tenner says Tim Wheeler comes on stage with a flaming guitar again.
  • 20.55-21.35 Bombay Bicycle Club - Four-piece with a quirkier, melodic take on the guitar-driven indie rock sound.
  • 19.45-20.25 The Drums - NME darlings and American indie upstarts show us what they’ve got.
  • 18.45-19.15 Yeasayer - Oddball tropical-pop and quirky 80s balladry from Brooklyn. Don’t be in the Portaloo queue when they play highly danceable new songs, ‘Ambling Alp’, ‘O.N.E.’ or ‘Madder Red’.
  • 17.45-18.15 Two Door Cinema Club - Chart friendly indie hooks from the up-and-comers.
  • 16.45-17.15 Black Mountain - Canadian psychedelic rock that rests on solid grooves.
  • 15.45-16.15 Hurts - Immaculate 1980s-heavy electro pop from Manchester.
  • 14.55-15.20 Detroit Social Club - Actually from Newcastle, this dark and bluesy outfit have a Nick Cave-y flavour.
  • 14.05-14.30 This Is Divine - Extremely heavy hardcore from the north of England.
  • 13.15-13.40 Heights - Pounding Welsh hardcore outfit with epic, grandiose sound.
  • 12.25-12.50 No Mean City - Accomplished grunge-metal from Derry, with odd funk/disco diversions.

Bacardi B-Live

  • 12.00-14.00 Phil Lamb - An ecletic mix of disco, balaeric folk, synth-edged disco and house.
  • 14.00-16.00 Gareth Sommerville - Former Sub Club resident DJ who was one of the first to promote house music in Scotland.
  • 16.00-18.30 The Revenge - Edgy blend of rock, soul, funk and electronic music, perfect for raving.
  • 18.30-21.00 Maurice Fulton - Dancefloor friendly house tunes from the darling of both the underground house and leftfield scenes.
  • 21.00-23.00 Jaymo & Andy George - Unpredictable and fun combination of everything from synth pop to indie and disco.

T Break Stage

  • 22.00-22.30 Make Sparks - Much-touted indie kids from Glasgow.
  • 21.10-21.40 Lightguides - Indie foursome with a knack for crowd-pleasing choruses.
  • 20.20-20.50 Night Noise Team - Edinburghian 80s-influenced indie-disco band with a French twist.
  • 19.30-20.00 Unicorn Kid - Move over Calvin and Mylo, here’s everyone’s new favourite Scottish dance phenomenon.
  • 18.40-19.10 Midnight Lion - This Glaswegian duo used to be in Drive-By-Argument, and now do a very fine job of dramatic electropop, with Scottish accents.
  • 17.50-18.20 Alex Gardner - Steely-eyed, strong-voiced Euro-dance-pop from Edinburgh.
  • 17.00-17.30 Eliza Doolittle - Soft-voiced odd-pop with an old school vibe.
  • 16.10-16.40 Aaron Wright and The Aprils - This young Edinburgh gent is seemingly cornering the country music market at T.
  • 15.20-15.50 A Band Called Quinn - Accomplished electro-indie tunes, fronted by the alluring Louise Quinn.
  • 14.30-15.00 Ramona - Brighton four-piece with a name (and sound) seemingly based on a Ramones typo.
  • 13.30-14.10 Three Blind Wolves - Countried folk, occasionally wandering into gospel territory, from Glaswegian singer/songwriter Ross Clark and co.
  • 12.50-13.20 Washington Irving - Instrumentally-layered folk-pop – think a bouncier Mumford & Sons.
  • 12.00-12.30 Fridge Magnets - This swingin’ foursome sound like a French silent comedy soundtrack.

Slam Tent

  • 21.55-23.00 Plastikman (live) - Dirty Detroit techno producer, Richie Hawtin brings new material, and a new live show — expect a wall of LED screens and an impressive light show to wrap up Sunday night.
  • 20.50-21.55 Slam - The Glasgow dance duo do their residency bit once more.
  • 19.20-20.50 Sven Väth - A German giant, not necessarily in stature, but in terms of his contribution to trance music and ambient techno.
  • 18.00-19.20 Dubfire - The former member of Deep Dish is set to cook up some dark house and techno.
  • 16.45-18.00 Crookers - Milanese dance titans playing some bouncy crowd pleasing house.
  • 16.00-16.45 Tricky (live) - Endlessly inventive and enigmatic former Massive Attack member with a dark trip hop sound.
  • 14.30-16.00 Andrew Weatherall & Ivan Smagghe - Ex-Two Lone Swordsman member plus ex-Black Strobe member equals techno excellence.
  • 13.00-14.30 Pan Pot - Crisply minimal, coolly restrained techno mixed with hot and heavy house music.
  • 12.30-13.00 Harvey McKay (live) - Intoxicating house/minimalist/techno DJ from Glasgow.
  • 11.30-12.30 Gary Beck - Globe-trotting techno producer from Glasgow comes home for summer.

BBC Introducing Stage

  • 20.00-20.25 Aerials Up - Foals-y verses and massive choruses from the band formerly known as The Ads.
  • 19.15-19.40 ARP Attack - See this electro-pop trio purely for their impressive effects array.
  • 18.30-18.55 Blitz Kidz - Ska/disco-infused spiky emo-pop-punk posse.
  • 17.45-18.10 Silver Columns - High energy, sophisticated techno-pop from Johnny Lynch and Adem.
  • 17.00-17.25 Smiler - Grimy rap artist with very heavy beats, from London.
  • 16.15-16.40 Profisee - Remix-friendly dance-rapper known to collaborate with Cloak x Dagger.
  • 15.30-15.55 Liam Bailey - Easy-going blues and soul from this Percy Sledge sound-alike.
  • 14.45-15.10 The Arcadian Kicks - Brummie indie-rockers with hints of folk and country.
  • 14.00-14.25 Jake Flowers - No relation to Brandon, this is good honest indie-folk from the Midlands.
  • 13.15-13.40 Fixers - Spacey psychedelica with some Arcade Fire-esque touches.
  • 12.30-12.55 North Atlantic Oscillation - A slightly poppier Aereogramme-style sound, with additional electro flourishes.

T in the Park

From relatively humble beginnings, T in the Park has become the acknowledged behemoth of the Scottish festival scene and one of the UK's largest events. In 2015 the festival moved from its longstanding Balado location to the new grounds of Strathallan Castle in Perthshire. Bands appearing in 2016 include The Stone…

Documents

Printable A4 PDF

Full running order on a one-sided A4-sized PDF

Comments

Post a comment