National TV Awards nominations announced

comments
'Doctor Who' actor Matt Smith

Doctor Who actor Matt Smith

'Doctor Who' and 'Sherlock' will be battling out in this year's National TV Awards, with Matt Smith and Benedict Cumberbatch going head to head in the Best Drama Performance category.

'Doctor Who' and 'Sherlock' will be battling it out in this year's National TV Awards.

With both shows up for the coveted Best Drama accolade, actors Matt Smith and Benedict Cumberbatch - who play the 11th incarnation of the Time Lord and Sherlock Holmes respectively - will also go head to head in the Best Drama Performance category alongside Philip Glenister ('Ashes To Ashes') and David Jason ('A Touch of Frost').

Meanwhile, soap favourites 'Coronation Street', 'EastEnders', 'Emmerdale' and 'Hollyoaks' are all up for Best Serial Drama, with actresses Katherine Kelly (Corrie's Becky McDonald) and Lacey Turner - who bowed out of her role as Stacey Branning in 'EastEnders' last week - facing Steve McFadden (EastEnders' Phil Mitchell) and Danny Miller (Emmerdale's Aaron Livesy) up for Best Serial Drama Performance.

Davina McCall, Dermot O'Leary, Ant and Dec and Paul O'Grady are all nominated for Best Entertainment Presenter, while 'The X Factor', 'Strictly Come Dancing', 'Britain's Got Talent' and 'Dancing On Ice' will battle it out to be crowned Best Talent Show.

Elsewhere, 'The Apprentice' was notably absent from the Best Factual Programme category, while its teenage counterpart 'Junior Apprentice' goes up against 'Celebrity Masterchef', 'Top Gear' and 'Who Do You Think You Are?' for the coveted award.

NATIONAL TV AWARDS 2011 FULL LIST OF NOMINATIONS:

Best Drama Performance:

Benedict Cumberbatch ('Sherlock')

Matt Smith ('Doctor Who')

Philip Glenister ('Ashes to Ashes')

David Jason ('A Touch of Frost')

Best Drama:

'Doctor Who'

'Shameless'

'Sherlock'

'Waterloo Road'

Best Serial Drama:

'EastEnders'

'Coronation Street'

'Hollyoaks'

'Emmerdale'

Best Serial Drama Performance:

Katherine Kelly ('Coronation Street')

Steve McFadden ('EastEnders')

Danny Miller ('Emmerdale')

Lacey Turner (EastEnders)

Best Entertainment Programme:

'Big Brother'

'I'm a Celebrity... Get Me Out of Here!'

'Mock the Week'

'QI'

Best Entertainment Presenter:

Ant & Dec

Dermot O'Leary

Davina McCall

Paul O'Grady

Best Talent Show:

'The X Factor'

'Britain's Got Talent'

'Strictly Come Dancing'

'Dancing on Ice'

Best Comedy Programme:

'Benidorm'

'Harry Hill's TV Burp'

'Michael McIntyre's Comedy Roadshow'

'Outnumbered'

Digital Choice:

'Glee'

'Peter Andre: The Next Chapter'

'The Inbetweeners'

Best Factual Programme:

'Celebrity Masterchef'

'Junior Apprentice'

'Top Gear'

'Who Do You Think You Are?'

Best Topical Magazine Programme:

'BBC Breakfast'

'Loose Women'

'This Morning'

Best Newcomer:

Olga Fedori ('Holby City')

Paula Lane ('Coronation Street')

Ricky Norwood ('EastEnders')

Marc Silcock ('Emmerdale')

Comments

Post a comment